Logo
Logo

Digital Programmeringskurs

Välkommen till anmälan till Cybersecurity Academys digitala programmeringskurs som sker tisdagar kl 19.00 -20.00 med start den 7 april.
Nedan följer viktig info - läs igenom noga innan du gör din anmälan. Tänk på att anmälan ska fyllas i av målsman till den sökande.

 

OM CYBERSECURITY ACADEMYS PROGRAMMERINGSKURS

Programmeringskursen riktar sig till elever som går på högstadiet eller gymnasiet och som tycker att teknik och IT är roligt. Kursen är riktad mot dig som aldrig har programmerat innan men är nyfikna på att testa, eller som har programmerat lite grann och vill lära dig mer.

Programmeringsspråket som deltagarna kommer lära sig är Python. Kursen sker online på Cybersecurity Academys nätverk på discord, som du kan gå med i här. Kursen handleds av nätverkets koordinatorer, Jonatan & Sami. 

Deltagarna kommer att ses en gång i veckan för att labba och lära sig programmera.
Kursen är uppbyggd så att handledarna presenterar nya koncept veckovis som deltagarna arbetar på tillsammans med handledarna Jonatan & Sami. Deltagarna kan arbeta med övningarna på egen hand efter tillfällena, och handledarna finns tillgängliga i chatten och kan svara på frågor. 

Kursen avslutas med att deltagarna får arbeta med att programmera ett eget projekt där de använder sig av allt de har lärt sig under veckorna.

Inga förkunskaper krävs för att delta, vi lär ut programmering från grunden

TID

Cybersecurity Academys programmeringskurs pågår under 9 veckor med en träff på tisdagar kl 19.00 - 20.00 med start tisdag 7 april och sista mötet tisdag 9 juni.  

MATERIAL
Deltagaren behöver tillgång till en dator med kamera och mikrofon för att kunna delta.  

Ytteligare information

Anmälan stänger 31 mars.

Det finns plats för 10 deltagare på programmeringskursen. Efter att anmälan stängs lottas platserna ut slumpmässigt bland de som anmält sig, och om du erbjuds en plats kommer du att få ett mejl med uppgifter om hur du bekräftar din plats. Du har en vecka på dig efter att du fått bekräftelsemejlet att bekräfta din plats. 

För att slutföra kursen och få ett diplom behöver deltagaren närvara på 75% av tillfällena. 

 

MÅLSMAN FYLLER I ANMÄLAN

Ansökningsformuläret ska fyllas i av målsman. Bekräftelse på anmälan och all information kommer att skickas till de e-postadresser du anger i formuläret, så kontrollera gärna en extra gång att de är korrekta. Ska du anmäla flera barn, fyll i anmälan en gång för varje barn. 

PERSONUPPGIFTER 

Genom anmälan till det här eventet godkänner du Unga Forskares integritetspolicy samt att Unga Forskare samlar in och sparar de personuppgifter du delar med oss i detta formulär. Dina uppgifter sparas i administrationssyfte för att vi ska kunna skicka information till deltagaren och målsman innan och efter eventet, i informations och marknadsföringssyfte om Unga Forskare och våra verksamheter, samt i redovisningssyfte. Vi kommer anonymisera och dela deltagarens uppgifter (årskurs, kommun & län på deltagaren endast) i redovisningssyfte till MCF - Myndigheten för Civilt Försvar. 

Dina uppgifter sparas på Unga Forskares molntjänst eBas samt på Unga Forskares server från att du delar dina uppgifter med oss till och med upp till tre år från att aktiviteten ägt rum.

Så behandlas dina personuppgifter: https://ungaforskare.se/integritetspolicy/

 

Plats

Online

Kursen sker online på vår discord! Gå med här: https://cybersecurityacademy.se/discord/ 

Anmälningsformulär

Anmäl dig senast: 2026-04-06 23:50

Målsmans för- och efternamn
Målsmans e-postadress. All information innan och efter CyberCampen skickas till både målsman & deltagaren

Deltagarens för- och efternamn

Deltagarens e-postadress. All information inför, under och efter kommar att skickas till både deltagare och målsmans e-postadress.

I vilken kommun bor deltagaren?

I vilket län bor deltagaren?

Vilken årskurs går deltagaren i?

Efterfrågas av statistiska skäl.

Har deltagaren programmerat tidigare?

Här har du möjlighet att lägga till en kommentar eller ställa en fråga